Strefa kibica

O MISTRZOSTWACH

Skoki przez przeszkody są najbardziej popularną konkurencją jeździecką, przyciągającą uwagę zawodników, publiczności oraz oczywiście mediów. Powodów jest kilka: niezwykłe, emocjonujące widowisko, czytelne i proste zasady rywalizacji oraz wysublimowana elegancja i styl, od zawsze towarzysząca sportom konnym.

Połączenie tak spektakularnej konkurencji z najbardziej prestiżową imprezą sezonu otwartego, jaką bez wątpienia są Mistrzostwa Polski w Skokach Przez Przeszkody, musi zaowocować emocjami sportowymi na najwyższym poziomie. I takie właśnie emocje chcemy Państwu zaproponować w dniach od 2 do 4 lipca 2015 w Ośrodku Jeździeckim Farma Sielanka w Warce, który kolejny raz został gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia.

Farma Sielanka położona jest w malowniczym otoczeniu Doliny Pilicy, wśród zielonych łąk, zaledwie 50 kilometrów od centrum stolicy. Ta dogodna lokalizacja, świetna infrastruktura oraz doskonała organizacja spowodowały, że również w tym roku – już po raz czwarty – ośrodek nasz został wybrany do realizacji prestiżowych projektów jeździeckich: Mistrzostw Polski w Skokach przez Przeszkody oraz Pucharu Polski Dzieci. Podobnie jak w roku ubiegłym, zawody zostaną rozegrane we wszystkich kategoriach wiekowych, gromadząc na starcie najlepszych zawodników i najlepsze konie. Pary te będą rywalizować przez trzy dni w dwóch konkursach półfinałowych i w finałowym konkursie dwunawrotowym. Wierzymy, że wzorem zeszłorocznych Mistrzostw współzawodnictwo będzie bardzo wyrównane i do ostatnich chwil będzie trzymać w napięciu licznie zgromadzonych kibiców i sympatyków tej dyscypliny. Już dziś zapraszamy Państwa serdecznie na tą wielką galę jeździecką w samym sercu Polski.

Organizatorem Mistrzostw jest Stowarzyszenie Na Rzecz Sportów Konnych EQUISPORT, a Dyrektorem zawodów jest Kazimierz Waga.

11391433_972339582806607_5587284986038035489_n

PROGRAM I MAPA

Program Mistrzostw Polski w Skokach przez Przeszkody oraz Pucharu Polski Dzieci I

CZWARTEK 02.07.2015

09.00 I półfinał PPD I

10.30 I półfinał Juniorów

13.30 I półfinał Młodych Jeźdźców

15.00 I półfinał Seniorów

PIĄTEK 03.07.2015

09.00 II półfinał PPD I

10.30 II półfinał Juniorów

13.30 II półfinał Młodych Jeźdźców

15.00 II półfinał Seniorów

SOBOTA 04.07.2015

08.00 Finał Juniorów

11.50 Finał Seniorów

Około 15.00 Finał Młodych Jeźdźców

Około 17.00 Finał PPD I

MAPA TERENÓW MISTRZOSTW:

mapka_na_mistrzostwa9

ATRAKCJE

Farma Sielanka to od lat tradycyjnie już miejsce nie tylko sportowych zmagań, ale także spotkań familijnych na łonie natury. Jak zawsze dla naszej publiczności szykujemy różnorodne atrakcje.

Dla dzieci przygotowaliśmy strefę, gdzie animatorzy zadbają o wspaniałą zabawę i zajęcia edukacyjne. Psi pokaz agility zainteresuje każdego miłośnika czworonogów i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Na fascynatów motoryzacji czeka ekspozycja najnowszych modeli samochodów marki Mercedes oraz zabytkowych kamperów ze zbiorów Muzeum Karawaningu, wśród których znajdą się takie perełki jak klasyczny, amerykański model Winnebago z 1973 roku czy przerobiony na potrzeby turystyki wóz pożarniczy Opel Blitz z lat 50-tych XX wieku.

Kolejną atrakcją towarzyszącą Mistrzostwom będzie przeprowadzony z przymrużeniem oka pokaz mody jeździeckiej zorganizowany przez sklep Stajnia, w którym zawodnicy wcielą się w rolę profesjonalnych modeli.

Wszystkie te przyjemności wzbogacimy tradycyjnie pyszną, sielankową kuchnią, pięknem otaczającej natury i zamówioną już dziś, wyśmienitą pogodą.

 

DOJAZD

Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Sportów Konnych EQUISPORT
Farma Sielanka
Ul. Łąkowa 1 05-660 Warka
Tel. (+48) 48 667 89 07
Fax. (+48) 48 667 89 05
e-mail: equisport@sielanka.pl
www: http://www.equisport.pl
Facebook: http://www.facebook.com/EquisportSielanka
Twitter: http://twitter.com/EQUISPORT_Warka

Dojazd:

Dane GPS: N 51.76940° | E 21.17086°

Samochód – Farma “Sielanka” znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej biegnącej z Warszawy przez Piaseczno i Górę Kalwarię do Sandomierza. Dogodny dojazd jest również możliwy z trasy Warszawa – Kraków (zjazd w Grójcu w kierunku na Warkę). Dojazd z południowych dzielnic Warszawy zajmuje ok. 1 godziny.

Pociąg – Najbliższa stacja kolejowa znajduje się bezpośrednio w Warce, ok. 6 km od EQUISPORT.

OPIS DYSCYPLINY

DLACZEGO WŁAŚNIE SKOKI PRZEZ PRZESZKODY?

Jeździectwo jest niezwykłą dyscypliną olimpijską, jedyną w której człowiek tworzy parę zawodniczą ze zwierzęciem – koniem. Najbardziej popularną konkurencją jeździecką są skoki przez przeszkody – jest to jedna z siedmiu konkurencji wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI).

Co decyduje o olbrzymiej popularności skoków względem innych konkurencji? Czytelne i jednakowe dla wszystkich zasady rywalizacji (wykluczające subiektywne werdykty sędziowskie), które są łatwe do przyjęcia dla publiczności, nawet tej zupełnie nie związanej ze środowiskiem jeździeckim. Jest to połączenie wielkiego widowiska i ryzyka, które podnosi poziom adrenaliny we krwi z jeździeckim wyczuciem i zegarmistrzowską precyzją. Zasady są proste: koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze (zwanym parkurem), z jak najmniejszą ilością popełnionych błędów i w jak najlepszym czasie.

O HISTORII SŁÓW KILKA

Skoki przez przeszkody wywodzą się z XVIII-wiecznej tradycji polowań na lisy. Pierwsze oficjalne zawody w skokach odbyły się w Dublinie, w 1864 roku. Od olimpiady rozgrywanej w 1900 roku w Paryżu, czyli już od drugiej olimpiady nowożytnej, skoki przez przeszkody mają status dyscypliny olimpijskiej. W Polsce, pierwszy konkurs rozegrano w 1880 roku w Warszawie. Na początku XX wieku Frederico Caprilli wprowadził dosiad naturalny umożliwiający koniowi skok w równowadze. Ten rewolucyjny wynalazek spowodował znaczny postęp dyscypliny i zapoczątkował zmiany w technice jazdy, aktualne aż do dnia dzisiejszego.

JAKIE SĄ ZASADY GRY?

Celem zawodów jest sprawdzenie umiejętności, dokładności i wytrenowania konia oraz wyszkolenia jeźdźca. Konkurencja ta polega na tym, że na parkurze ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które para musi pokonać w określonej kolejności i czasie, z jak najmniejszą liczbą zrzutek przeszkód i przypadków nieposłuszeństwa konia. Za każdy błąd zawodnik otrzymuje punkty karne. Zwycięża ten, kto zgromadzi jak najmniejszą liczbę punktów karnych, a w przypadku wyrównanego wyniku decyduje krótszy czas przejazdu. Istnieje także wiele rodzajów konkursów rozgrywanych na odrębnych zasadach, w niektórych zwycięzcy wyłaniani są w dogrywkach. W jeszcze innych odbywają się konkursy pozwalające na zbieranie punktów bonifikacyjnych, czy też takie, w których priorytetem jest czas przejazdu. Kolejna, będącą bardzo na czasie specyfiką dyscypliny jest to, że kobiety współzawodniczą tu na równi z mężczyznami.

RODZAJE PRZESZKÓD, NAJWAŻNIEJSZE IMPREZY

Najczęściej spotykane na parkurach przeszkody to: stacjonata, okser, triplebarre, mur, oraz rów z wodą. W zależności od klasy i rodzaju konkursu, na parkurze ustawionych jest od 8 do 13 przeszkód – pojedynczych lub wchodzących w skład kombinacji, czyli tzw. szeregów. Przeszkody są ponumerowane zgodnie z kolejnością pokonywania. Wyjątek stanowią tu niektóre konkursy specjalne. Linia startu i mety, przeszkody oraz przejazdy obowiązkowe oznaczone są chorągiewkami: białymi i czerwonymi. Wyznaczają one zawodnikowi tor jazdy – chorągiewki czerwone mija on po swojej prawej, a białe po lewej stronie.

Najważniejszymi imprezami sportowymi dla naszej dyscypliny są: letnia olimpiada, Mistrzostwa Świata (rozgrywane od 1957 roku), Puchar Świata, a także mistrzostwa kontynentów i krajowe. Reprezentacje narodowe każdego roku walczą również w seriach konkursów o Puchar Narodów. Każda z drużyn narodowych wystawia czterech jeźdźców, a w końcowej klasyfikacji odrzuca się najsłabszy wynik uzyskany przez nich indywidualnie.

Konkursy w skokach przez przeszkody rozgrywane są na różnych zasadach, a podczas jednych zawodów organizuje się często kilka lub kilkanaście konkursów. Różnorodność torów przeszkód i stopnia trudności stanowią o atrakcyjności zawodów dla widzów oraz mediów, a wysokość puli nagród podnosi rangę imprezy (którą charakteryzuje liczba gwiazdek, od jednej do pięciu) i zwiększa jej popularność wśród zawodników.

11391433_972339582806607_5587284986038035489_n

DOTYCHCZASOWI MEDALIŚCI

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi medalistów Mistrzostw Polski w Skokach przez Przeszkody, z ostatnich 5 lat.

ROK SENIORZY MŁODZI JEŹDŹCY JUNIORZY
2014 Warka 1.Jarosław Skrzyczyński/Crazy Quick/-KJ Agro-Handel Śrem 1.Zuzanna Gowin/Emperio van’t Roosakker, Arkel/-KJ Metpol Grodziec 1.Andrzej Opłatek/El Camp, Light My Fire 7/-KJ Heaa Turek
2.Grzegorz Psiuk/Ares/-Sobieski Jumping Team Gdańsk 2.Maja Radomska/Calimera36/ BPK 2.Albert Ornat/Camillo Son, WAREX Pleasure/-KJK Szary Michałowice
3.Piotr Morsztyn/Osadkowski Van Halen/-KJ Osadkowski Sp. z o.o. Jakubowice 3.Jan Bobik/Santisa, Salomon/-KJ Dragon Nowielice 3.Dajana Pawlicka/Bartino, Bebeto/-KJ Agro-Handel Śrem
2013 Drzonków 1.Marek Lewicki /Abigej/ KJ Czahary Pogorzelica 1.Maksymilian Wechta /London 32/ KJ Wechta Rosnówko 1.Maja Radomska /Calimera 36/ BPK-SLA
2.Jarosław Skrzyczyński /Crazy Quick/ KJ Agro-Handel Śrem 2.Weronika Wilska /Ares/ Sopocki KJ 2.Paulina Januszewska /Dragon/ Łódzki KJ
3.Piotr Morsztyn /Osadkowski Van Halen/ KJ Osadkowski 3.Katarzyna Bobrowska /Conti/ KS Nad Wigrami Mikołajewo 3.Dominik Słodczyk /De Quidams/ KJ Zbrosławice
2012 Leszno MPS, Drzonków MPJ MPMJ 1. Andrzej Lemański/ Bischof L/ JKS Jantar Stryków 1. Piotr Kaliszuk /Versace H/ ZKJ Przylep – Lotnisko 1.Zuzanna Gowin /Emperio Van’t Roosakker/ KJ Szumawa Bobrowiec
2. Michał Ziębicki/Heartbreaker5/ KJ Szary Michałowice 2. Małgorzata Kowala /Zimba/ ZKS Drzonków 2. Dominik Słodczyk /Łacona K/ KJ Zbrosławice
3. Piotr Morsztyn/Osadkowski Van Halen/ KJ Osadkowski 3. Klara Kostrzewa /Rockella S/ KJ CH Jaszkowo 3.Weronika Wilska /Ares/ Sopocki KJ
2011 Olsza 1.Mściwoj Kiecoń/ Urbane/KJ Agrohandel Śrem 1.Michał Tyszko/Legolas V/ TKJ Garbówek 1.Paulina Januszewska/ Dragon/ Łódzki Klub Jeździecki
2.Michał Kaźmierczak/ Ildago/KJ Leśna Wola Głogów Małopolski 2. Wojciech Dahlke/ Vandamme/ BKS Kłos Budzyń 2.Krzysztof Retka /Don Roberto/ Warszawski Klub Jeździecki
3. Andrzej Lemański/ Bischof L /KJ Jantar Stryków 3. Paulina Wielgórska /Pi Quatorze/ KJ Vena Rogoźnik 3. Marta Okólska/ Santiago/ Kielecki Klub Jeździecki
2010 Warka 1. Mściwoj Kiecoń /Urbane/ KJ Agrohandel Śrem 1. Alicja Grygier /Albert K / JKS Czanki Międzyrzecze 1. Klara Kostrzewa /Rockella S/ KJ CH Jaszkowo
2. Andrzej Lemański /Bischof L/JKS Jantar Stryków 2. Jarosław Koziarowski /Coriano 24/ WLKS Krakus 2. Antoni Strzałkowski /En Viable/ KJ Strzała Krubiczew
3. Jarosław Skrzyczyński /Quintera / KJ Agrohandel Śrem 3. Anna Szlezinger /Forest Gump/ KJ Jantar Stryków 3. Arkadiusz Fimmel /Levis F/ KJ Agrohandel Śrem